یادگیری زبان روسی چقدر طول می کشه؟

یکی از سوالایی که زیاد ازمن پرسیده میشه اینه که چقدر طول می کشه زبان روسی رو یاد بگیریم؟

خب این توضیحاتی نیاز داره که نشون بده منظور و هدف زبان آموز از یادگیری زبان روسی چیه، مثلا آیا شما می خواین برای گشت و گذار تو جامعه یا گفتگو های روزانه از زبان روسی استفاده کنین یا اینکه نه، می خواین یه کتاب رو به زبان روسی بخونین یا اینکه سر جلسات تجاری به زبان روسی صحبت کنین؟

 پس من اینجا براساس سطح های تعریف شده زبان یعنی سطوح B، A و C و تعداد واژه های مورد نیاز، مدت زمان معمول رسیدن به این سطوح رو براتون توضیح میدم.

سطح A: این سطح مقدماتی زبان روسی هست که از الفبا شروع میشه و شما برای رسیدن به این سطح زبان روسی به یادگیری میانگین 1500 واژه مختلف نیاز دارین که در کل واژه های اولیه زبان روسی هستن. مدت زمان رسیدن به این سطح با روش تدریس خصوصی من بصورت “میانگین” 25 جلسه طول می کشه. البته منظور از 25 جلسه این نیست که توی یک ماه دوره رو با 25 جلسه تموم کنیم! طبیعتا شما نیاز دارین بعد از کلاس ها خودتون درسارو مرور کنین و واژه هارو حفظ کنین. بر این اساس اگه شما هفته ای دو جلسه کلاس روسی داشته باشین در حدود 3 ماه به این سطح از زبان روسی خواهید رسید و می تونین در حدود 70 درصد از مکالمه های روزمره (اگه بصورت شمرده و آهسته بیان بشن) رو متوجه بشین، جملاتی مانند: برادر من در … زندگی می کنه – اونا دیروز به من گفتن که نمی تونن ماشین رو بخرن – من این خیابون رو می شناسم. معمولا افراد بعد از گذروندن این دوره که شامل یادگیری پایه گرامر روسی هم میشه میتونن برای تحصیل و زندگی در روسیه اقدام کنن و به وسیله منابع آموزشی و زندگی در جامعه مقصد بعد از حدود یک سال به یک سطح روان و متوسط از زبان روسی دست پیدا کنن.

سطح B: حال اگه قصد دارین تو ایران یادگیری روسی رو ادامه بدین سطح بعدی برای شما سطح متوسط زبان روسی هست که شامل میانگین 5 هزار واژه مختلف میشه و شما بعد از اینکه سطح A زبان روسی رو تموم کردین با گذروندن 75 جلسه زبان روسی با روال قبل در مدت 9 ماه می تونین به این سطح از زبان دست پیدا کنین و این باعث میشه که بتونین با سرعت بالاتری تا 90 درصد مکالمات روزمره رو متوجه بشین یا بتونین تا میزان 60 درصد متن آهنگ ها، اخبار، فیلم ها و… بفهمین. البته توی این دوره اگه تمرکزتون رو روی یک موضوع خاص تو زبان بزارین که در راستای هدفتون باشه “مثلا متون تجاری” میتونین در پایان درصد فهم خودتون از اون مبحث رو بالاتر ببرین.

سطح С: سطح پیشرفته زبان روسی هست که حتی اساتید زبان روسی هم دائما در حال یادگیری این سطح زبان روسی هستن! و شما برای یادگیری این سطح در کنار فنون و اصطلاحات زبان به یادگیری بیش از 10 هزار واژه نیاز دارین تا بتونین خودتون رو مترجم زبان روسی معرفی کنین و به عنوان مثال بتونین بیش از 80 درصد متن فیلم و اخبار و آهنگ رو مستقیم و 100 درصد اونارو با کمک فرهنگ لغت روسی به فارسی و بلعکس ترجمه کنید و بر اساس داده های قبلی می تونین حدس بزنین یادگیری این سطح چه مدت زمانی نیاز داره!

حالا یه نکته یادتون باشه که حتی یه مترجم زبان روسی هم که سالها با این زبان کار کرده قبل از اینکه ترجمه شفاهی یه جلسه رو قبول کنه در ابتدا میپرسه جلسه در مورد چه مباحثی هست؟ مثلا از یک مترجم فنی مهندسی زبان روسی نباید انتظار داشته باشیم که بتونه مباحث مربوط به زیست شناسی و ژنتیک رو ترجمه کنه! چون اگه منصف باشیم میبینیم که ما هم گاهی مطالب و اصطلاحات مربوط به یک موضوع خاص مثله حقوق یا حسابداری رو حتی به زبان مادری خودمون درک نمی کنیم! پس با این توضیحات اگه هدف شما خوندن رمان های کلاسیک زبان روسی به زبان اصلی هست پس باید خیلی صبور باشین و پشتکار زیادی داشته باشین چون شما تقریبا موظف به مطالعه فرهنگ لغت 36 هزار لغتی وسکانیان زبان روسی هستین!

امیدوارم توضیحات بالا به شما کمک کرده باشه که درک بهتری از سطوح زبان روسی و مدت زمان یادگیری اون رو داشته باشین و اگه کسی بگه من زبان روسی بلدم می تونین بپرسین چند واژه زبان روسی بلده و آیا میتونه با این واژه ها روان صحبت کنه؟!