پایتخت اسلحه سازی روسیه

بدون نظر
پایتخت اسلحه سازی روسیه

شهر تولا در ۱۸۰ کیلومتری جنوب مسکو واقع است.
آنتون چخوف، نویسنده کبیر روس، در زمان خود بشوخی می گفت: « با سماور به تولا سفر نمی کنند». از حکایت امروز ما، شما متوجه خواهید شد که تولا فقط به خاطر سماورهای خود شهرت ندارد. این شهر اسلحه سازی روسیه، افراد نابغه و شیرینی های عسلی فوق العاده خوشمزه است. اولین بار در اسناد تاریخی و قراردادها در سال ۱۳۸۲ از تولا نام برده شد. در قرن شانزدهم وقتی مسکو مرکز سرزمین روس شد، تولا نقش یک نقطه دفاعی را بازی کرد که از مرزهای جنوبی پایتخت دفاع می کرد. به این ترتیب نقش دفاع از مسکو بارها به تولا محول شد، در جنگ با ناپلئون و در قرن بیستم، وقتی نیروهای هیتلر سعی کردند به پایتخت روسیه نزدیک شوند. یکی از جاهای دیدنی این شهر، کرملین تولاست. این کرملین شباهت زیادی به کرملین مسکو دارد- همان دیوارها و برج های ساخته شده از آجر قرمز و باغ زیبا در امتداد دیوار کرملین. کرملین تولا در قرن شانزدهم ساخته شد. تزار واسیلی دوم دستور داد در ساحل چپ رود « اوپا» دژی برپا شود. از آنجا که این یک محل باتلاقی بود، دیوارها بر پایه های بسیار محکم و عریضی برپا شدند و این پایه بر تیرهای بلوطی قرار داشت. موضوع از این قرار است که کرملین تولا در سطح پایین تر از رودخانه ساخته شده که با سازه های دفاعی قرون وسطی فرق داشت.

toola
مارینا کوزینا مدیر کل کرملین تولا در اینباره گفت: کارهای ساختمانی در سال ۱۵۰۷ میلادی شروع شد. مانند دیگر دژهایی که در حومه مسکو ساخته می شدند ، در جنوب کرملین تولا ساخته شد. حملات «دولت گیریا» خان کریمه به مسکو زیاد اتفاق می افتاد که معمولاً از طریق تولا انجام می شد. به این دلیل ساخت کرملین در آنجا یکی از ضروریات بود. کرملین تولا در زمینی به مساحت ۶ هکتار و دیوارهایی بطول یک کیلومتر و ۹ برج ساخته شد. خان کریمه همیشه در کنار برج ایوانوف متوقف می شد و نیروهای تولا اجازه پیشروی را به او نمی دادند. با توپ و تیر و مواد داغ از دشمن استقبال می کردند.

در داخل یک شهر کامل قرار داشت. در قرن هفدهم، صد خانواده در آنجا ساکن بود. اولین خیابان کرملین، « کرملین بزرگ» نامیده می شد و آن هم در داخل محوطه کرملین قرار داشت. در زمان حاضر، دو کلیسا در محوطه کرملین قرار دارد: کلیسای اوسپنسکی، اواسط قرن هجدهم و بوگویاولنسکی که به یاد سربازان کشته شده در جنگ با ناپلئون در سال ۱۸۱۲ میلادی ساخته شد. در داخل بنای کلیسای « بوگویاولنسکی» موزه اسلحه تولا قرار دارد که یکی از جاهای دیدنی شهر می باشد. تولا – شهر پیشه وری و صنعت است که بعد ها رشته های زیاد صنعتی در آنجا رشد و توسعه یافت. این شهر صنعت دفاعی است که از اعماق قرون برای کشور شمشیر و سپر می ساخت. همانا در تولا در سال ۱۷۱۲ میلادی، به فرمان پطر اول، کارخانه اسلحه سازی ساخته شد. در سال ۱۷۲۴ میلادی فرمان پطر اول صادر شد: « توپ های قدیمی و تفنگ های چخماقی سر پر را خراب نکنید. بلکه آنها را به عنوان نمونه های سلاح های قدیمی برای نگهداری تحویل بدهید».
ok

بر طبق این فرمان سلاح های قدیمی که از نظر فنی جالب بودند در کارخانه جمع شدند. امپراطریس یکاترینای دوم، در سال ۱۷۷۵ از این کارخانه دیدن کرد. وقتی او سلاح های قدیمی را در آنجا دید، دستور داد موزه سلاح های کمیاب و نمونه ایجاد شود. بالاخره در سال ۱۸۷۳ میلادی در جریان بازسازی کارخانه در یکی از اتاق های آن، موزه گشایش یافت.

لودمیلا بودایوا معاون مدیر موزه اسلحه تولا در اینباره تعریف کرده گفت: ما سلاح هایی را در اینجا نگهداری می کنیم که عالیترین جوایز را در نمایشگاه های بین المللی دریافت کرده است، برای نمونه در فیلادلفیا در سال ۱۸۷۸ میلادی و در نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۹۰۰ میلادی و سلاح هایی که در اولین نمایشگاه پلی تکنیکی مسکو در سال ۱۸۷۲ جایزه ای دریافت کرد. ما از کلکسیون غنی سلاح های دوران حکومت تزارها برخورداریم که به یاد سفر اعضای خانواده تزار به تولا و دیدن از کارخانه اسلحه سازی شهر تزیینات ویژه ای دارند.

مدل های مینیاتوری سلاح های شکاری و جنگی جذابیت خاصی دارند. آنها گواه دقت خودویژه در ساخت این نوع سلاح ها هستند که در تمام دوران، اسلحه سازان تولا به آن شهرت داشتند.

ما از رولور سیستم « بولدوگ» برخورداریم که درازای آن فقط دو سانتیمتر است. این رولور، هدف کاغذی را در فاصله پنج قدمی می زند. تفنگ طلایی که روی دانه برنج جا گرفته است و اسلحه ای روی کک واقعی که به یاد « لوشی» استاد معروف تولایی درست شده است.


و اما چند کلمه در باره سماورهای تولایی برایتان تعریف می کنیم که صحبت خود را از آنها آغاز کردیم. موزه سماورهای تولا در نزدیکی کرملین قرار دارد. چند قرن پیش تولا مرکز ساخت سماور بود. دهها کارخانه و کارگاه، هر سال هزار کتری شکم گنده بزرگ را تولید می کردند. از اوایل قرن نوزدهم چاینوشی در کنار سماور در روسیه به یک سنت ملی مبدل شد. در مغازه های عتیقه فروشی تولا، می توان سماورهای قدیمی را خریداری کرد. کارخانه های مشهور تولا، نشان خود را بر آنها گذاشته اند، به این دلیل اشتباهی رخ نخواهد داد.

کمی از تاریخ کنار می رویم. تولا شهری است که به خاطر شیرینی های عسلی خود شهرت دارد که شیرینی دوست داشتنی روس ها طی قرون متمادی است. در این شهر موزه ویژه این شیرینی قرار دارد. شیرینی تولایی در اصل یک شیرینی اما از نظر شکل خود یک کارت پستال است. باید گفت که بدون این شیرینی هیچ رویدادی در روس باستان برگزار نمی شد. آن را هم در مجالس تزار سرو می کردند و هم در خانه های روستائیان. شیرینی های تولا در زمان حاضر نیز سوغاتی خوبی بشمار می رود.

Голос России

کلمات مربوط به این پست :

پایتخت اسلحه سازی روسیهپاسخ بدهید