چایکوفسکی

۲ نظرات
چایکوفسکی

پیتر ایلیچ چایکوفسکی (به روسی: ‎Пётр Ильич Чайковский ‏) (مه ۱۸۴۰- نوامبر ۱۸۹۳) یکی از آهنگسازان بزرگ بود .پدرش ایلیا مهندس معادن دولتی بود و مخالف این بود که پسرش وارد دنیای موسیقی شود .مادر وی نیز با موسیقی رابطه ای نداشت و در نتیجه هیچکدام متوجه استعداد و ذوق سرشار فرزندشان نشدند.در کودکی او باهوش ولی بیش از حد طبیعی حساس بود.چایکوفسکی هم زمان تحصیلات خود در رشته حقوق علاقه ی خود را به موسیقی از دست نداد و یادگیری نواختن پیانو را ادامه داد . در ادامه در وزادت دادگستری مشغول به کار شد در حالی که با علاقه تحصیلات موسیقی خود را دنبال می کرد.او در بیست و سه سالگی کار دولتی را رها کرد و نزد آنتوان روبینشتاین یادگیری موسیقی را ادامه داد .

در ۱۸۶۶ تحصیلاتش به پایان رسید و نیکولا روبینشتاین که با نخستین آثار چایکوفسکی آشنا شده بود ، استادی موسیقی را درکنسرواتوار مسکو را به وی پیشنهاد کرد و در پی آن دوره ی شکوفایی چایکوفسکی آغاز شد .بین سالهای ۱۸۶۸ و ۱۸۷۵ سنفونی های ۲و۳ ، ۴ و در ادامه رمئوو ژولیت نخستین کنسرتو پیانو و یک موسیقی مجلسی ساخت.اما تعادل عصبی خود را از دست داد ، بی خواب ، دچار ترس های بی اساس و ناگهانی و بحرانهای افسردگی شد و از این تاریخ به بعد ، یک عمر با دلهره زیست.درضمن تمایل به هم جنس بازی یافت و سعی در پنهان کردن آن کرد.سرانجام برای پنهان کردن این تمایل تمایل در ۱۸۷۷ با یکی از شاگردانش ازدواج کرد.دختری که چایکوسکی در باره اش به دوستانش نوشت :با کسی ازدواج کرده ام که هیچ علاقه ای به من ندارد. آنها پس از ۱۰ روز از هم جدا شدند.ین حادثه به گونه ای جدی سلامت روانی و احساسی او را که پیش از آن سبب عدم محبوبیت آثارش متاثر شده بود ، به خطر انداخت.در همین دوران بود که فرشته ی نگهبان خود مادام ون مک را یافت.
این بیوه ی ثروتمند چهل و پنج ساله ، باهوش و متعادل ، به چایکوفسکی آرامش داد تا خود را کاملا وقف موسیقی کند.پیوند آن ها در طول ۱۴ سال تنها توسط نامه بود چون توافق کرده بودند هرگز با یکدیگر ملاقات نکنند.مادام ون مک ناگهان در ۱۸۹۰ به بهانه ی آمیز ورشکستگی به این رابطه پایان داد.با اینکه چایکوفسکی اعتراض خود را نسبت به این بی علاقگی ابراز داشت ، هرگز جوابی از سوی او نشنید.بعد از آن چایکوفسکی از سال۱۸۸۷ رهبر ارکستر شد تا آثار خود را در سراسر اروپا رهبری کند و در ادامه سفری به آمریکا داشت. در جریان این سفر موفقیت آمیز در افتتاح کارنگی هال شرکت کرد.اما نه موفقیت این سفر، نه افتخاراتی که چون باران بر سر او فرود می آمد و نه محبوبیتی که سرانجام نصیب آثار او به ویژه (بی بی پیک) شد ، هیچیک نتوانست مالیخولیای عمیق او را درمان کند.هیجان ناشی از کار روی ششمین سنفونی که خود اعتقاد داشت مهمترین اثرش است ، مدتی او را از دلهره هایش دور کرد.هرگز حال روانی چایکوفسکی به این اندازه خوب نبود اما بطور ناگهانی در سال ۱۸۹۳ در عرض ۵ روز از وبا درگذشت .

ویژگی های موسیقی چایکوفسکی :
تحول سبک در آثار او وصف ناپذیراست.هنر سنفونیک سنتی با فرم های آزاد (مدرن) موسیقی برنامه ای ، ذهنیت دنیا وطنی غربی با ملی گرایی روسی ، همگی بی هیچ معیار مشخصی در کناریکدیگرقرارمی گیرند.نبوغ او در توصیف غنایی روحی نگران اما ملزم به فرم های سنتی ، تجلی می یابد.شیفتگی اش به موتسارت و انس او از زمان کودکی با اپرای ایتالیایی، چایکوفسکی را از نفوذ (واگنر) و (برامس) که در اغلب همعصرانش مشاهده می شود ، برحذر داشت.گرچه چایکوفسکی بارها از ویژگی‌های موسیقی محلی در آثارش استفاده کرده‌است ولی به طور کلی سبک مخصوص ملودی نویسی او شباهت چندانی به موسیقی محلی روسیه ندارد. تم‌های او برخلاف بتهوون و برامس قدرت بسط و گسترش یافتن ندارند و آثارش تقریباً فاقد وحدت کلی میان قسمت‌های مجزا و اپیزودیک هستند.

مهمترین آثار:
۱۰ اپرا : معروفترین آن ها «اوژن اونگین» و «بی بی پیک»
۳ باله : با نام های «دریاچه قو» (Swan Lake) و «زیبای خفته» (The Sleeping Beauty) و «فندق شکن» (The NutCracker)
20 اثر کرال
۶ سمفونی : معروفترین آن ها سمفونی شماره ۶ که آن را پاتتیک می نامند .
۳ کنسرتو پیانو : معروفترین آن ها کنسرتو پیانو شماره ۱
۱ کنسرتو ویلون
۳ کوارتت زهی
۱ تریوبا پیانو
۱ سکستوئور به نام «خاطرات فلورانس»
۴ اورتور : معروفترین آن ها «اورتور ۱۸۱۲ » و « رومئو و ژولیت »

و در پایان شما می تونید با کلیک روی لینک های زیر این آثار چایکوفسکی رو دانلود کنید:

دریاچه قو
بارساروله
کنسرت شماره ۱و۲

کلمات مربوط به این پست :

دانلود آهنگ روسی,چایکوفسکی , موسیقی کلاسیک  1. سلام
    خیلی جالب بود
    اصلا فکر نمی کردم همچین شخصیتی داشته باشه

  2. خیلی آهنگای اونو دوست دارم و میتونم بگم تقریبا هرکدومو که شنیدم بارها و بارها گوشش دارم. علاقه ای که به آهنگای اون داشتم باعث شد بخوام درمورد فرهنگ و زبان روسی بدونم ! و از طریق همین چایکوفسکی بود که با این سایت آشنا شدم… . سایت خوبی دارید. ممنون و خسته نباشید.

پاسخ بدهید