معرفی کشور اکراین

۲ نظرات
معرفی کشور اکراین

اوکراین دومین کشور بزرگ اروپا :

اوکراین دومین کشور بزرگ اروپا به لحاظ وسعت پس از روسیه به حساب می آید که در قرون وسطی با عنوان روسیه (کیفسکی روس) هسته ی مرکزی اسلاو های شرقی محسوب می شد.
این سرزمین در پی جنگهای متعدد تجزیه شد و تحت کنترل سایر کشورها به ویژه لهستان و اواخر قرن هجدهم روسیه در آمد اوکراین پس از انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷ در روسیه به عنوان یکی از جماهیر سوسیالیستی محسوب می شد تا اینکه در تاریخ ۲۴/۸/۹۱ پس از فروپاشی شوروی به استقلال رسید. شایان ذکر است اوکراین حتی در زمانیکه جز اتحاد شوروی به شمار می رفت واجد حق رای در سازمان ملل متحد بود و از ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ عضو این سازمان محسوب می شود. این کشور یکی از ارکان چهارگانه اصلی تشکیل دهنده شوروی بود که در تاسیس و انحلال این امپراطوری سهم به سزایی داشته است.

پرچم اوکراین :

پرچم اوکراین متشکل از دو رنگ آبی در قسمت بالا و زرد در پائین می باشد. رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوکراین می باشد. به روایت دیگر دو رنگ آبی و زرد این پرچم مظاهر آب و آتش نیز محسوب شده اند.

نشان ملی اوکراین :

پس از استقلال اوکراین «سر نیزة سه شعبه» نشان رسمی اوکراین شناخته شد. «نیزة سه شاخه» در مناطق مرکزی اوکراین از قرن ۶ میلادی به عنوان سمبل «قدرت» شناخته شده است. این نشان در زمان دولت شهرهای روس کیف مورد استفاده قرار می گرفت. در برخی تعابیر این نشان مظهری از سرنیزة جنگی تلقی شده و در برخی تفاسیر دیگر مظهر شاهین در حال شکار، کمان خمیده با تیر و در نهایت تثلیث مقدس (پدر، پسر، روح القدس) معرفی شده است. به هر حال اکثریت بر این باورند «سرنیزة سه شعبه» مظهر قدرت برتر می باشد. نشان نیزه ی سه شعبه و پرچم اوکراین برای اولین بار به طور رسمی توسط اولین دولت مستقل اوکراین یعنی «جمهوری مردمی اوکراین» در سال ۱۹۱۸ به کار رفت.

اطلاعات جغرافیایی مساحت اوکراین :

مساحت اوکراین که سرزمین پست و همواری است که کهبیشتر قسمت های آن را جلگه در بر گرفته ۶۰۳۷۰۰ کیلو متر مربع می باشد. نام محلی آناوکراین با تلفظ «اوکرائین» به معنای پایان قلمرو و یا «کرانه» میباشد.

جمعیت اوکراین :

جمعیت اوکراین در بین سال های ۹۲ تا ۹۵ در حدود ۵۲ میلیون نفر بود ولی با توجه به آنکه درسال های اخیر رشد جمعیت در این کشور منفی بوده است بر اساس آخرین سرشماری رسمی (۲۲آذر ۱۳۸۰) جمعیت اوکراین ۴۱۵۰۰۰/۴۸ نفر اعلا م گردیده که شامل ۵۴ درصد زن و ۴۶ درصدمرد و ۳۲ میلیون جمعیت شهر نشین و ۱۶ میلیون روستائی می باشد. پایتخت آن کیف نیز ۵/۲ میلیون نفر جمعیت دارد.
محدوده جغرافیایی: این کشور در شمال دریای سیاهقرار گرفته و طول سواحل سواحل آن ۲۷۸۲ کیلومتر می باشد. دریای آزوف در جنوب شرقیاوکراین جزئی از دریای سیاه به حساب می آید که به وسیله تنگه ی کرچ به آن متصل استو میان روسیه، شبه جزیره ی کریمه و خاک اصلی اوکرا ین قرار دارد. این کشور از شمالبه بلاروس، از شمال شرق و شرق به روسیه، از جنوب و جنوب غربی به رومانی و ملداوی واز غرب به کشورهای لهستان، مجارستان و اسلواکی محدود می شود. همچنین از طریق دریایسیاه با ترکیه، بلغارستان، و گرجستان دارای مرز مشترک دریائی می باشد.

آب و هوای اوکراین :

آب و هوا در اوکراین درشمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر کیف ۲ تا ۳ ماه از سال یخبندان کامل است کهدما تا ۳۰ درجه زیر صفر هم میرسد. میانگین دما در ماه ژانویه منفی ۶ درجه و درجولای مثبت ۲۰ درجه سانتیگراد است ولی در جنوب کشور حرارت در ژانویه ۴ درجه و درجولای ۲۴ درجه است.

آب وهوای کشور اوکراین در تابستان معتدل و در زمستان سرد است به نحوی که حتی تا ۲۵ درجه زیر صفر نیز میرسد و شبیه به آب و هوای استان اردبیل میباشد.

رودخانه های مهم اوکراین :

در اوکراین رود های فراوانی جریان دارند که عمدترینآنها دنیپر، دونتس و بوگ جنوبی می باشند. دنیپر که سرچشمه آن کوههای روسیه و بلاروسهستند پس از ولگا و دانوب بزرگترین رود اروپا محسوب می شود و فقط سه ماه از سال آبآن منجمد می گردد. همچنین چندین سد ونیرو گاه برق آبی بر روی دنیپر احداث گردیده کهدریاچه های مصنوعی بزرگی را تشکیل داده است.

نژاد مردم اوکراین :

نژاد اوکراینی از گروه نژادهای اسلاو شرقی می باشد. اوکراینی ها ۷۳ در صد جمعیت را تشکیل می دهند. روسها بزرگترین اقلیت نژادی در این کشور به حساب می آیند که بیش از یک پنجم جمعیت اوکراین را تشکیل می دهند. طبق آخرین آمار در حدود ۵۰۰ هزار نفر یهودی در اوکراین زندگی میکنند که حدود یک درصد جمعیت اوکراین را شامل می شود. اقوام ساکن دیگر در اوکراین شامل بلاروسها ۸ درصد، ملداویائی ها ۶ درصد، لهستانیها ۸/۱ درصد و مابقی مجارها،یونانیها، رومانیائی ها و تاتارها می باشند.

زبان ملی اوکراین :

زبان مردم اوکراین از گروه زبان های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان این زمان به مانند زبان روسی می باشد. زبان روسی می باشد. زبان روسی بیشترین رواج را پساز زبان اوکراینی در این کشور دارد. اخیراً با هدف انسجام بخشیدن به زبان و فرهنگ اوکراینی اهمیت بیشتری به آن داده می شود و این امر باعث بروز اختلافاتی میانی اوکراینی ها و روسعا از یکسو و دو کشور روسیه و اوکراین از سوی دیگر شده است. این امر در مناطق غربی اوکراین به ویژه لووف باعث تنشها حتی خونریزی هم شده است. ضمناً الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می باشد و تفاوت میان این دو اندک است.

مذهب اوکراین :

تا سال ۹۸۸ میلادی ساکنین اوکراینی فعلی نیز به مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند ولی با پذیرش آئین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد. در سال ۱۰۵۴ به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریاک بیزانس مذهب ارتدوکس توسط پاتریاک بیزانس بهوجود آمد و کشور های زیادی از جمله دولت شهر روس کیف (اوکراین، روسیه و بلاروس) ارتدوکس گردیدند و به همین دلیل بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس بوده و اقلیتی تابع کلیسای کاتولیک می باشند که بیشتر ساکن نواحی غرب اوکراین نواحی غرب اوکراین هستند. علاوه بر ارتدوکسها و کاتولیک ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرقمسیحی نیز در اوکراین وجود دارند. یهودیان هم دارای کنیسه های مختلف هستند (در کیف ۲ کنیسه) که مراسم مذهبی خود را انجام می دهند.

مسلمانان اوکراین :

اگرچه آمار رسمی از مسلمانان اوکراین موجود نیست ولی رقم تقریبی مسلمانان اوکراینی ۲ میلیون برآورد شده است که عمدتاً در شبه ی جزیرة کریمة ساکن میباشند ولی در سایر شهرهای اوکراین به مانند دانتسک، زاپاروژیه، لوگانسک و غیره زندگی می کنند و عمدتا از اقوام تاتار،داغستانی و آذربایجانی می باشند. آذریها شیعه اثنی عشری بوده و مابقی اهل تسنن هستند. دین مبین اسلام توسط ترکهای عثمانی و بازرگانان کشورهای شرقی در اوکراین رواج پیدا نموده و گفتنی است در حال حاضر ۳۲۷ تشکل اسلامی در اوکراین مشغول فعالیت می باشند. در شبه جزیره ی کریمه مساجد زیادی وجود دارد ولی در سایر شهرها مسلمانانبه دلیل عدم وجود مسجد برای انجام تکالیف دینی مشکل دارند. در شهر کیف نیز مسجد یا حداث شده که هنوز به اتمام نرسیده لکن روزهای جمعه از آنان برای اقامه فریضه جمعه بهره برداری می شود.

سیاست و حکومت اوکراین :

اوکراین در ۱۶ جولای سال ۹۰ حق حاکمیت ملی و در ۲۴اوت ۱۹۹۱ استقلال کامل خویش را به دست آورد.تفکیک قوا در اوکراین پذیرفته شده وقوای مجریه، مقننه و قضائیه در آن نقش می کنند. سیستم حکومتی اوکراین را می توانریاستی _ پارلمانی محسوب داشت. قانون اساسی جدید آن در ژوئن سال ۱۹۹۶ به مورد اجراگذاشته شد که دارای ۱۵ فصل و ۱۶۱ اصل می باشد. آخرین اصلاحات قانون اساسی در ۲۸فروردین ۱۳۷۹ در یک همه پرسی انجام شد که طبق آن قرار است برخی اختیارات رئیس جمهوردر برابر قوه ی مقننه کشور افزایش یابد و قوه ی مقننه کشور از یک مجلسی به دو مجلسی تبدبل شود و از مصونیت نمایندگان مجلس کاسته شود. این امر تا امروز به مرحله ی اجرانرسیده است. رئیس جمهور اوکراین دوم شهریور ماه ۱۳۸۱ همزمان با یازدهمین سالگرد استقلال اوکراین در سخنرانی خود پیشنهاد کرد شیوه ی حکومت در اوکراین از «ریاستجمهوری _ پارلمانی» به «پارلمانی_ریاست جمهوری» تغییر یابد لکن تا به امروز این امر عملی نشده است.

تقسیمات کشور اوکراین :

از لحاظ تقسیمات کشوری اوکراین از یک جمهوری خود مختار کریمه و ۲۴ استان تشکیل شده است. شورا های شهری و روستاها نقش مهمی ایفا می کنند و در هر یک از بخش ها، شهر ها و استان ها نماینده رسمی رئیس جمهور اداره ی امور را بر عهده دارد.

اقتصاد و صنعت اوکراین :

اوکراین از نظر صنعتی و اقتصادی دومین جمهوری مهم شوروی سابق پس از روسیه به شمار می‌رفت. اوکراین نه تنها تولید کننده غلات محسوب می شد بلکه مرکز تولید فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن،صنایع شیمیائی و مواد غذایی نیز بود. در سال های اولیه ی فرو پاشی شوروی فقدان ساختار های رسمی و قانونی جدید و نوپائی این کشور در عرصه ی اقتصاد بین الملل مانع از بهبود اقتصاد این جمهوری شده بود ولی اخیراً تحولاتی در بخش اقتصاد این کشور بهچشم میخورد . هواپیما سازی، تانک سازی، کشتی سازی، تولید موشک، صنایع اپتیک، ساختماشین آلات سنگین، موتور سازی، لوله سازی، توربین، صنایع فولاد، ادوات کشاورزی،صنایع سبک، صنایع شیمیایی، مواد غذایی، الکترونیک، رایانه، پوشاک، سیمان، موادغذایی، الکترو نیک، رایانه، پوشاک، سیمان، نساجی، و تولید الیاف مصنوعی در زمره ی محصولات صنعتی اوکراین به حساب می آیند.

کشاورزی اوکراین :

اوکراین که خاک سیاه یاچرنوزیوم بخش وسیعی از خاک آن را پوشانده است یکی از غنی ترین اراضی کشاورزی شوروی سابق و منطقه را داراست و انواع گندم، چغندر قند، سیب زمینی، گل آفتابگردان، پنبه،تنباکو، سویا، علوفه، کائوچو، سقز و انواع میوه و سبزی در آن کشت می شود هم چنینسالانه در حدود ۹/۸ میلیون متر مکعب چوب از جنگل های آن به دست می آید. اوکراین سابق بر این به دلیل تولید انبوه غلات به سیلوی اروپا معروف بود. امروزه نیز سالانه حدود ۴۰ میلیون تن غلات در اوکراین برداشت می شود.

رشد تولیدات بخش کشاورزی : ۹/۹ درصد

میزان تولید غلات:۷/۳۹ میلیون تن (۷/۲۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل)
میزان تولید گندم: ۳/۲۱ میلیون تن

منابع طبیعی اوکراین :

ذخائر غنی زغال سنگ درحوزه ی دونتسبک، ذخائر مهم سنگ آهن در منطقه ی هورلیکا و همچنین سنگ منگنز، گرانیت،گچ، نمک، پتاسیم، کائولن، فسفر و سنگ مرمر از جمله ذخائر معدنی اوکراین میباشند.

انرژی اوکراین :

حدود ۴۵ درصد از برق مصرفی این کشور از ۵ نیروگاه هسته ای این کشور تامین می گردد که باتوقف کار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در ۲۵ آر ماه ۷۹، تعداد این نیرو گاهها به ۴ نیروگاه رسید و بنا به ادعای مقامات اوکراینی ۷ درصد از توان تولید الکتریسیته نیروگاه هسته ای این کشور کاسته شد. مابقی برق مصرفی و مورد نیاز کشور از طریق ۳۲نیروگاه حرارتی و برق آبی این کشور تامین می شود. همچنین علیرغم اینکه اوکراین ۶۵در صد از منابع زغال سنگ شوروی سابق را در خود جای داده بود ولی از لحاظ داشتن منابع نفتی کشوری فقیر به حساب می آید. این کشور دارای ۳ ناحیه ی فقیر نفت خیز درمناطق ناحیه ی کارپات (غرب کشور) دنیپرو پتروفسک و دونتسک (شرق کشور) وپیریچرنومورسک کریمه (جنوب کشور) می باشد. میزان تولید نفت در این ۳ ناحیه بسیارمحدود بوده و کمتر از ۵ درصد مصرف کشور را تامین می کند لذا صرفاً در داخل کشور مصرف می شود. همچنین منابع فقیر گاز طبیعی اوکراین در دریای سیاه و ناحیه ی صومی واقع شده است. تولید گاز طبیعی در سال ۱۹۷۵ اگر چه بالغ بر ۶۵ میلیارد متر مکعب بود ولی در حال حاضر به ۱۸ میلیارد متر مکعب تقلیل یافته است و این میزان تولید کم سبب گردیده تا اوکراین به دلیل واردات گاز طبیعی از روسیه به این کشور وابستگی شدیدی داشته باشد. این میزان تولید پیش از این ۲۰ درصد نیاز داخلی اوکراین را تامین مینمود ولی در حال حاضر این رقم کاهش داشته است.

وضعیت انرژی اوکراین

میزان مصرف نفت خام: ۳/۸ میلیون تن
میزان تولید نفت خام:۷/۳میلیون تن
میزان مصرف گاز طبیعی: ۷۵ میلیارد متر مکعب
میزان تولیدگاز طبیعی: ۲/۱۸ میلیارد متر مکعب
میزان ترانزیت گاز طبیعی: ۱۲۹ میلیارد مترمکعب
طول خطوط لوله گاز:۳۵۹۰۰ کیلومتر
طول خطوط لوله نفت: ۴۰۰۰کیلومتر
منابع تامین نفت: روسیه، قزاقستان
میزان تولید برق: ۱۷۲میلیارد کیلو وات ساعت
میزان تولید ذغال سنگ: ۶ /۱۶ میلیون تن

حمل و نقل اوکراین
این کشور واجد ۲۳۰۰۰ کیلومتر خط آهن، ۱۶۷۸۰۰ کیلومتر راه شامل ۹۷۰۰ کیلومتر اتوبان و ۲۳۰۰۰۰۰ دستگاه سواری می باشد. همچنین در این کشور از فرودگاههای زیادی (۷۰۶ فرودگاه) بهره برداری میشود. از شهرهای کیف، خارکف، اودسا، سیمفروپل و دانتسک با ۳۰ شهر اروپائی، آمریکای شمالی، جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و آفریقا ارتباط هوائی بر قرار است. پیش از این تنها مسیر هوائی ایران و اوکراین توسط شرکت هوائی کاسپین هر هفته روزهای یکشنبه انجام می شد ولی یک خط هوائی جدید از سوی طرف اوکراینی بهنام UM بر قرار گردیده است.

وضیت حمل ونقل تجاری اوکراین

میزان حمل کالا:۱/۷۵۲ میلیون تن
طول راههای شوسه: ۲۷۳۰۰۰کیلومتر
طول خط راه آهن: ۲۳۳۵۰ کیلومتر
تعداد بنادر: ۱۸بندر
تعداد فرودگاهها: ۱۷۶ فرودگاه

وضعیت مبادلات کالا وخدمات:
میزان کل مبادلات کالا و خدمات: ۷/۳۶ میلیارد دلار
میزانصادرات کالا و خدمات: ۸/۱۹ میلیارد دلار
میزان کل واردات کالا و خدمات: ۹/۱۶میلیارد دلار
تراز مثبت کالا و خدمات: ۹/۲ میلیارد دلار
میزانمبادلات کالا: ۰۳/۳۲ میلیارد دلار
میزان صادرات کالا: ۲۶/۱۶ میلیارددلار
میزان واردات کالا: ۷۷/۱۵ میلیارد دلار
تراز مثبت تجاری کالا: ۶/۴۸۹ میلیون دلار
میزان مبادلات خدمات: ۶۹/۴ میلیارد دلار
صدورخدمات: ۵۴/۳ میلیارد دلار
واردات خدمات: ۱۴/۱ میلیارد دلار
ترازمثبت در زمینه ی خدمات: ۳۹/۲ میلیارد دلار
شرکای عمده ی تجاری در صادرات: روسیه ( ۶۷۱/۳ میلیارد دلار صادرات اوکراین به روسیه بوده است )، آلمان، ترکمنستان،آمریکا، ایتالیا، ترکیه، لهستان، چین، قزاقستان، بلاروس و انگلستان.
شرکایعمده تجاری در واردات: روسیه ( صادرات روسیه به اوکراین ۱۴۴/۵ میلیارد دلار بودهاست )، آلمان، ترکمنستان، آمریکا، ایتالیا، ترکیه، لهستان، چین، قزاقستان، بلاروس وانگلستان.
تعداد کشور های طرف تجاری: ۱۹۱ کشور.

برق اوکراین :

سراسر کشور اوکراین دارای برق بوده و استاندارد برق در اوکراین ۲۲۰ ولت می باشد.

کشور اوکراین دارای نیروگاههای اتمی جهت تولید برق و انرژی گرمایی می باشد و آب گرم در این کشور بصورت مرکزی است و در تاریخ آبان ماه توسط شهرداری آب گرم شوفاژها و حمام ها باز می شود و به خانه ها راه می یابد.

ساعت کار اداری در اوکراین :

ساعات کار اداری روزانه معادل ۸ ساعت از ۸٫۳۰ یا ۹ لغایت ۱۷٫۳۰ یا ۱۸ با یک ساعت تعطیلی برای صرف ناهار می باشد. روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. ساعات کار وسائل نقلیه عمومی از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ می باشد.

تعطیلات رسمی در اوکراین :

اول ژانویه ضآغاز سال میلادی

۷ ژانویه کریسمس ارتدوکسها

۸ مارس روز جهانی زن

۱۶_۱۵ آوریل عید پاک

۲۸ ژوئن روز قانون اساسی

۲۴ آگوست روز استقلال

۲_۱ می روز جهانی کارگر

۹ می روز پیروزی

۴_۳ ژوئن روز تثلیث مقدس

وضعیت سرمایه گذاری خارجی اوکراین :

میزان سرمایه گذاری: از ابتدای استقلال تا اول اکتبر ۲۰۰۱: ۱۹۴/۴میلیارد دلار
کشورهای سرمایه گذار: آمریکا ۷۰۲ میلیون دلار، قبرس ۴۰۰ میلیوندلار، هلند ۳۶۷ میلیون دلار، انگلیس ۳۶۳ میلیون دلار و آلمان ۲۶۵ میلیوندلار
تعداد کشورهای سرمایه گذار: شش کشور مهم فوق الذکر

در حال حاضر کشورهایی مانند چین و هند و ترکیه و آذربایجان نیز به کشورهای سرمایه گذار پیوشته اند.

وضعیت روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران :

براساس آمار گمرک اوکراین حجم گردش تجاری دو کشور ۳۰۰/۱۶۵ میلیون دلار بوده که میزان صادرات به جمهوری اسلامی ایران ۴۰۱/۳ میلیون دلار گزارش شده است. آمار ارائه شده فوق از سوی گمرک اوکراین با آمار ارائه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران تفاوت فاحشی دارد و علت آن عدم اظهار دقیق تجار و صادر کنندگان ایرانی و اوکراینی است که عمدتاً جهت فرار از پرداخت سود وعوارض گمرکی، مالیات و غیره انجام می پذیرد.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم مبادلات دو کشور در سال ۱۳۸۰ بیش از ۲۳۰ میلیون دلار بوده که ازاین مجموع، مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار صادرات ایران به اوکراین گزارش شده است.اقلام عمده صادراتی اوکراین به جمهوری اسلامی ایران: آهن آلات و فولاد،قطعات تجهیزات هواپیما، روغن آفتابگردان، لوله نفت و گاز، کاغذ و مقوا، واگن های راه آهن و لوکوموتیو، ماشین آلات، لوازم الکتریکی و مواد شیمیائی.
اقلام عمده وارداتی از جمهوری اسلامی ایران: فروسلیسیوم، کرک، فرش، کف پوش، لوازم آشپزخانه، کشمش، سنگ مرمر، بادام، مغز زردآلو، هلو، خرما، کفش و مصالح ساختمانی.

آشنایی با شهر کیف در اوکراین :

کیف پایتخت اوکراین شهری است با قدمت ۱۵۰۰ ساله و یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای شرقی و مرکزی میباشد. این شهر توسط رود دنیپر به بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. کیف به دلیل سرسبزی و داشتن بنا های تاریخی زیاد به نامهای «شهری در باغ » و شهر موزه ها معروف است. مساحت این شهر ۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد که بالغ بر ۵۰۰ کیلومتر مربع آنفضای سبز و مابقی را ساختمانها و اماکن عمومی تشکیل می دهد. کیف نه تنها پایتخت اوکراین است بلکه بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی کشور اوکراین را به تنهایی در خود جای داده است. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۵/۲ میلیون نفر پر جمعیت ترین شهر اوکراین می باشد.

مترو شهر کیف اوکراین :

مترو شهر کیف در سال ۱۹۶۰ تاسیس شده و هم اکنون دارای بیش از ۳۰ ایستگاه در ۳ مسیر شمال به جنوب، از شرق به غرب و از شمال غربی به جنوب شرقی میباشد.

اختلاف ساعت ایران با کشور اوکراین :

اختلاف ساعت ایران با کشور اوکراین در تابستان ۱ ساعت میباشد یعنی در حالی که ساعت در ایران ۱۲ ظهر است در شهر کیف اوکراین ۱۱ صبح میباشد.

واحد پول اوکراین :

واحد پول اوکراین کوپک و ۱۰۰ کوپک ۱ گریونا است و هر گریونا ۱۹۰ تومان است.

نرخ برابری ارز:

هر دلار آمریکا برابر ۷۵/۴ گریونا

هر یورو برابر با ۵/۵ گریونا

در اغلب فروشگاههای عمومی و خصوصی، هتل ها، فرودگاهها و صرافیهای رسمی برای تبدیل ارز وجود دارند که به نرخ آزاد عمل می کنند.

فرودگاه باریسبول – کیف اوکراین :

پایتخت کشور اوکراین شهر کیف و فرودگاه شهر کیف بریسبول میباشد که در ۳۰ کیلومتری شهر واقع شده است . روبروی درب خروجی فرودگاه اتوبوسهای مخصوص برای حمل مسافر به شهرهای مختلف و شهر کیف وجوددارد و با ۱۰ گریو مسافران را به مرکز کیف میبرد. ایستگاه آخر بنام میدان سیرک کنار پمپ بنزین محل سوار شدن به همان اتوبوس است که به فواصل۱۵دقیقه حرکت میکند. برای رسیدن به میدان سیرک باید در ایستگاه Mt.universitet از مترو پیاده شد و با مارشوتکا(مینی بوس روسی) یا پیاده به سیرک رفت. محل فروش بلیت کاسپین در همین میدان است.

رفت و آمد درون شهری اوکراین :

در ایستگاههای مترو باجه های محل فروش کارت های مترو برای یک ماه به مبلغ ۲۷ گریو و بلیط مترو و اتوبوس ۳۳ گریو وجود دارد که توصیه میشود از این کارت ها استفاده نمایید چرا که اگر فراموش کنید بلیط تهیه کنید هر بار ۱۰ گریو جریمه خواهید شد و در ضمن دغدغه خاطر نخواهید داشت.

فروشگاه ها و مراکز خرید مواد غذایی اوکراین :

در اوکراین فروشگاههای فورشد ، مترو و کاروان و اسمچ و اوکراینا و سایر فروشگاههای زنجیره ای وجود دارند ولی بهترین انتخاب فروشگاههای زنجیره ای فورشد است که در سطح شهر یافت میشود. در این فروشگاهها کالباس بره(بارانیاکالباسا) وکالباس مرغ(کوریتسا) یا کالباس پرنده(پیتیتس کالباسک) و گوشت گاو ومرغ وشیر و…با قیمت ارزان و کاملا بهداشتی یافت میشود.

مراکز تبدیل ارز اوکراین :

در سطح شهر باجه های تبدیل ارز وجود دارد که میتوانید برای تبدیل دلار به گریونا استفاده کنید ولی باید مراقب چند نکته باشید یکی اینکه از باجه های داخل مغازها استفاده کنید و دوم اینکه اگر ۱۰۰ دلاری به باجه دادید مراقب باشید به بهانه عدم امکان تبدیل ۱ و یا ۱۰ دلاری به شما پس ندهند و سوم اینکه با یک نفر همراه یا دوست برای تبدیل ارز مراجعه نمائید.

خرید لباس اوکراین :

کیف شهری سردسیر با دمای متوسط ۱۵ درجه زیر صفر از اواخر آبان تا فروردین است لذا توصیه میشود از پالتو پوستهای مخصوص روسی و همین طور پوتین استفاده کنید که در بازاری به نام تریشنا یا همان بازار چینی ها شاید با قیمت ارزانتر پیداکنید.

این بازار در انتهای شهر کیف در منطقه تریشنال قرار گرفته است و می توانید با مترو و ماشورتکا(مینی بوس ) به آنجا بروید .

این بازار تقریبا حدود ۱۶۰ لاین دارد و بسیار بزرگ است بطوریکه در یک روز نمی توان از این بازار دیدن کرد.

قیمت لباس در کیف ۵۰% گرانتر از ایران است ولی بهتر است که لباسهای زمستانی خاص مانند پالتو را بدلیل کیفیت خوب از کیف تهیه شود.

مرز های زمینی و هوایی اوکراین :

این کشور از شمال با کشور روسیه سفید و از شرق با کشور روسیه و از غرب با کشورهای لهستان ، مجارستان ، مولداوی و رومانی و از جنوب با دریای سیاه هم مرز میباشد و آخرین مرز قاره های اروپای شرقی است که کاندیدای ورود و عضویت به اتحادیه اروپا میباشد.

شرکت هواپیمائی کاسپین و یو ام ایر هفته ای دو نوبت به این کشور پرواز دارند و قدیمیترین خطوط هوائی با کادر بسیار مجرب در این خط پروازی میباشند. نوع هواپیمای پروازی در این مسیر توپولوف ۱۵۴ میباشد که با آب و هوای جمهوریهای سرد سیر شوروی سابق سازگاری خاصی دارد.
تلفن های مفید و ضروری اوکراین :

نام
تلفن

پلیس
۰۲

آتش نشانی
۰۱

اورژانس
۰۳

اطلاعات داروخانه
۰۶۷

اطلاعات تلفن
۰۹

اطلاعات اتوبوس

۰۰۳۸۰۴۴۲۶۵۰۴۳۰

اطلاعات راه آهن
۰۰۵

اطلاعات مرکز تاکسی
۰۵۸

اطلاعات پرواز و بلیطهای هواپیمایی با پیک ارسال می شود
۰۵۶

اطلاعات بلیطهای راه آهن با پیک ارسال
۰۵۰

ایستگاه راه آهن مرکزی

۲۲۳۱۱۱۱

فرودگاه بریسبول

۲۹۶۷۲۴۳

۲۹۶۷۶۰۹

۲۲۵۲۲۵۲

فرودگاه ژولینای

۲۷۱۲۶۳۳

۲۷۶۲۰۳۴

۲۴۲۲۳۰۸

سفارت جمهوری اسلامی ایران

آدرس سفارت: خیابان کوراوگلواونیورسیتسکایا شماره ی ۱۲

۰۰۳۸۰۴۴۲۵۳۸۵۳۳

۲۵۳۸۵۴۳

۲۵۳۸۵۰۱

فکس: ۴۶۱۹۱۴۶

کنسولی سفارت
۲۵۳۸۸۲۸

مترجمین سفارت
۲۵۳۸۵۴۳

مدرسه جمهوری اسلامی ایران
۰۰۳۸۰۴۴۴۲۸۷۳۰۳

کتابخانه ایران در کتابخانه ملی اوکراین
۰۰۳۸۰۴۴۲۶۴۴۷۹۴

محل تهیه گوشت ذبح اسلامی
۰۰۳۸۰۴۴۲۰۳۱۷۴۹

هواپیمایی کاسپین در کیف
۰۰۳۸۰۴۴۴۸۶۰۲۵۲

وزارت خارجه ی اوکراین(میز ایران)
۲۱۲۸۴۵۶

پلیس دیپلماتیک

۲۹۵۵۳۰۷
۲۹۴۶۴۲۵

منابع:
wikipedia
khavarmilad.com

کلمات مربوط به این پست :

کشور اوکراین,اکراین,اطلاعات,پرچم,آب و هوا,زبان اکراین,کشور اوکراین,اکراین,اطلاعات,پرچم,آب و هوا,زبان اکراین,

  1. salam
    mosalmanane ukrain 2 milion nafar nist va hodude 300 ta 400 hezar nafar mibashad! tashih konid

پاسخ بدهید