معرفی کشور بلاروس

۱۲ نظرات
معرفی کشور بلاروس


جمهوری بلاروس در یک نگاه:
مساحت : ۲۰۷ هزار کیلومتر مربع
جمعیت :حدود ۱۰ میلیون نفر _ درصد رشد جمعیت منفی %۱۷_امید به زندگی ۷۰ سال
%۷۸درصد جمعیت بلاروسی _%۱۳ روسی _ %۴ لهستانی _%۳ اکراینی _ %۲ نژادهای دیگر
پایتخت مینسک با حدود ۲ میلیون نفر جمعیت و شهرهای مهم دیگر آن برست، ویتبسک، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند.
%۸۰ جمعیت آن پیرو مذهب مسیحی ارتدوکس ، %۲۰ سایر ادیان
واحد پولی این کشور روبل روسیه است
این کشور اروپای شرقی با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم مرز می باشد و فاقد مرز دریایی هست ولی دارای دریاچه های متعددی میباشد.
منابع طبیعی جنگلداری و نفت و گاز است بطوری که جنگلها یک سوم خاک این کشور را پوشش میدهند.

نام این کشور در زبان انگلیسی به ” روسیه سفید ” معنی شده است. اما این نام دقیقاً درست نیست؛ ترجمه درست آن عبارت است از:”روتنیای سفید” (ناحیه.ای در اوکراین)؛ که این نام تا امروز نیز در زبانهای دیگر نیز تداوم یافته است.
در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می.شود، بخشی از سرزمین.های دیگر بود که از آن جمله می.توان به دوک نشین پولاتسک، دوک نشین بزرگ لیتوانی، همسود لهستان-لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. نهایتاً، در سال ۱۹۲۲، به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه SSR تبدیل شد . این جمهوری به طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکمیت خود را اعلام نمود، و در پی فروپاشی کشور شوروی، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام نمود.

در طول جنگ جهانی دوم نازی ها جنایات انسانی زیادی در این کشور به بار آوردند و بعد از ویرانی جنگ بود که شهر مینسک در این کشور بنا گردید.در سال۱۹۸۶، بخشی از بلاروس تحت تاثیر انفجار نیروگاه چرنوبیل قرار گرفت که حادثه در همسایگی اوکراین رخ داد . از سال ۱۹۹۴ تاکنون، الکساندر لوکاشنکو رئیس٫جمهور این کشور بوده است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسایه خود روسیه است تا هر دو کشور در میان سایر موارد، اقتصاد خود را در طرحی به نام اتحادیه روسیه و بلاروس با همدیگر یکپارچه نمایند .

سیاست

بلاروس یک جمهوری است که توسط رئیس جمهور و مجلس دوگانه آن –مجلس ملی جمهوری بلاروس و مجمع ملی- اداره می.شود که شامل یک مجلس پایین دستی، مرکب از ۱۱۰عضو مجلس نمایندگان جمهوری بلاروس مجلس نمایندگان، و یک مجلس بالادست، با ۶۴عضو شورای جمهوری بلاروس شورای جمهوری می.باشد. مجلس نمایندگان اختیار دارند تا نخست وزیر بلاروس را منصوب نمایند، اصلاحاتی در قانون اساسی بدهند، به نخست وزیر رای اعتماد داده و پیشنهاداتی راجع به سیاست خارجی و داخلی بلاروس ارائه نمایند. شورای جمهوری این قدرت را دارد که مقامات گوناگون دولتی را انتخاب نموده، رئیس جمهور را استیضاح کرده و نیز اختیار دارد تا لوایح مورد تصویب مجلس نمایندگان را قبول یا رد نماید
هر یک از این مجامع می توانند هرگونه قانون مصوب از سوی مقامات محلی را در صورتی که مغایر با قانون اساسی بلاروس باشد، رد (وتو) کنند. رئیس جمهور- از سال۱۹۹۴، الکساندر لوکاشنکو- رهبر کشور می.باشد. دولت، شورایی از وزرا به ریاست نخست وزیر بلاروس نخست وزیر است؛ اعضای شورای وزیران لازم نیست عضو مجلس (قوه مقننه) باشند، و از سوی رئیس جمهور تعیین می.شوند. قوه قضائیه شامل دادگاه عالی و دادگاه های ویژه گوناگونی همچون دادگاه قانون اساسی بلاروس است، که به قانون اساسی یا قوانین اجرایی می پردازد. قضات دادگاه قانون اساسی از سوی رئیس جمهور انتخاب شده و مورد تایید شورای (مجمع) جمهوری قرار می گیرند.

تقسیمات اداری (اجرایی)

بلاروس به شش استان (“voblast”) تقسیم می.شود، که شهرهای آن به عنوان مراکز اداری آن نامیده می.شوند. شهر مینسک، واقع در ایالت مینسک، دارای جایگاه ویژه ای از یک زیر مجموعه کشوری است که هیچ یک از این ووبلاست.ها آن را شامل نمی شوند.

(مراکز مدیریتی در داخل پرانتزها قرار گرفته اند.)
مینسک (پایتخت)
ایالت برست (برست)
ایالت گومیل (گومیل)
ایالت گرودنا (گرودنا)
ایالت ماگیلیوف (ماگیلیوف)
ایالت مینسک (مینسک)
ایالت ویتبسک (ویتبسک)

اقتصاد

نظام اقتصادی تا حدود ٪۸۰ تحت کنترل دولت قرار دارد، و از زمان اتحاد شوروی تاکنون چنین بوده است. این کشور از لحاظ اقتصادی نسبتاً با ثبات است، اما تا حدود زیادی در تامین مواد خام به متحد نزدیک خود روسیه وابسته است. صنعت و کشاورزی عمدتاً در دست دولت قرار دارد. بنابراین بلاروس یکی از معدودترین بازمانده.های اقتصادهای ملی با سرمایه گذاری دولتی می.باشد. کشاورزی تحت کنترل کشت اشتراکی با زیربخش.های عمده کشت سیب زمینی و پرورش دام است.

از لحاظ تاریخی مهم.ترین شعب صنعت شامل منسوجات و فرآوری چوب (جنگلی) می.باشد. پس از سال۱۹۶۵، ایجاد صنعت سنگین و مهندسی مکانیک (تراکتور، یخچال) عمدتاً سبب ارتقاء توسعه صنعتی گردید. در داخل اتحاد شوروی، بلاروس یکی از توسعه یافته.ترین جمهوری.ها از لحاظ صنعتی بود. به لحاظ اقتصادی، بلاروس خود در همسود کشورهای مستقل، مجمع اقتصادی اوراسیا و اتحادیه روسیه و بلاروس شرکت دارد. پس از سال۱۹۹۰، با عرضه ساختارهای بازار آزاد به داخل اتحاد شوروی پیشین، تولید صنعتی شناور گردید. اما، رشد اقتصادی در سال ۱۹۹۶ به آن بازگشت و بلاروس در سال۲۰۰۱ اولین کشور از گروه کشورهای مستقل همسود (CIS) بود که به سطوح تولید صنعتی و کشاورزی سال۱۹۹۰رسید.

تولید ناخالص ملی برای سال۲۰۰۵ (تخمیناً) بالغ بر ۱۳/۷۹ ملیارد دلار که تقریباً برابر با درآمد سالانه ۷۷۰۰ دلار به ازای هر فرد می.شود. در سال۲۰۰۵، تولید ناخالص ملی تا حدود ٪۹-۸ با وجود نرخ متوسط تورم حدود ٪۸، افزایش یافت. بر طبق (آمار) سازمان ملل، طی ده سال گذشته، متوسط ماهانه درآمد از ۲۰دلار آمریکا به ۲۲۵ دلار آن افزایش یافته است.

نرخ بیکاری، بر اساس آمار دولت بلاروس، در سال۲۰۰۵، ٪۲ بوده است. اما، کارشناسان خارجی معتقد بوده.اند که نرخ واقعی آن احتمالاً از این میزان بیشتر است. موضوع بحث برانگیزتر، تصمیم این کشور به کنار گذاشتن روبل بلاروس (BYR) به نفع روبل روسیه (RUB) می.باشد که بر طبق آژانس خبری روسیه، آژانس ایتارتاس، از ۱ژانویه ۲۰۰۸ آغاز می شود.

اقتصاد بلاروس تحت فشار اوضاع سیاسی داخل این جمهوری است. این فشار عمدتاً به شکل تحریم.ها علیه این کشور یا رهبری بلاروس قابل احساس است. مثلاً، اتحادیه اروپا، قطعنامه شورای (EC) به شماره ۲۰۰۶/۷۶۵ را در۱۸ می ۲۰۰۶، تصویب نمود. این قانون موجب مسدود شدن حساب.های رئیس جمهور لوکاشنکو و نیز بین ۳۰ تا ۳۵ نفر از مقامات بلند پایه بلاروس در بانک.های خارجی می.شود. این تحریم.ها همچنین شامل ممنوعیت سفرهای رهبران فوق.الذکر به نقاط گوناگون می.شود. این تحریم از سوی اتحادیه اروپا پس از زمانی اعمال شد که فراکسیون این کشور اعلام نمود که انتخابات ۱۹مارس ۲۰۰۶ فریبکارانه بوده و نیز گروه.های مخالف در این کشور سرکوب شده اند.

فرهنگ


جنبه.های خاص فرهنگ بلاروس به دلیل روسی شدن آن، در طول زمان از دست رفته است. رئیس جمهور لوکاشنکو قوانینی را عرضه نموده که ایستگاه.های رادیویی و تلویزیونی را وادار می.نماید پیشرفت روزبه روز بلاروس را نمایش دهند، اما این اجرای این کار، تفاوتی ندارد به زبان بلاروسی باشد یا به زبان روسی. ایستگاه های رادیو و تلویزیونی مذکور، دولتی بوده، و توسط شرکت تلویزیونی-رادیویی دولتی کشور اداره می شود.

دولت روسیه بسیاری از جشنواره.های فرهنگی سالانه را برگزار می.نماید: “بازار اسلاویانتسکی در ویتبسک”، “چشمه مینسک “؛ “همایش.های تئاتری اسلاوونیک”؛ “جشنواره ملی دروگری”؛ “هنرها برای کودکان و جوانان “؛ “مسابقه هنرهای نمایشی گروه جوانان”؛ “مشاعره.های نیزویژ “؛ ” قصر صلح “؛ و جشنواره ملی ترانه و شعر بلاروس٫ این وقایع اجرا کنندگان با استعداد بلاروسی را نمایش می.دهد، اعم از این که در موسیقی، هنر، شعر، رقص یا تئاتر دارای ذوق باشند. در این جشنواره.ها، جوایز گوناگونی تحت عنوان قهرمانان شوروی و بلاروسی به خاطر مهارت آن.ها در موسیقی یا هنر اعطاء می.شود. شماری از روزهای تعطیل در این کشور نظیر روز استقلال یا روز پیروزی جمعیت فراوانی را به خود جذب می.کند و نمایش.های متعددی همچون آتش بازی و رژه های نظامی در آن.ها برگزار می شود. بیشتر این جشنواره.ها در ویتبسک یا مینسک برپا می شود.

بلاروس دارای چهار مکان میراث (فرهنگی) جهانی است، که دو تا از آن.ها بین این کشور و کشورهای همسایه مشترک هستند. این چهار مورد عبارتنداز: مجموعه قصر صلح؛ قصر نیازویژ؛ بلووژسکایا پوشاچا (مشترک با لهستان)؛ طاق زمین پیمای استروو (که در آن با کشورهای استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی، نروژ، مولداوی، روسیه، سوئد و اوکراین سهیم می باشد.)

منبع:
ویکی پدیا

کلمات مربوط به این پست :

کشور بلاروس , بلاروس , تاریخ بلاروس,شهر مینسک,مینسک,فرهنگ,اقتصاد, 1. با سلام
  توضیهات خوب و کامل بود. من بلاروس آمدم وبهترین خاطراتم را در کشور بلاروس دارم.ودوست داشتم در آنجا زندگی کنم.

 2. سلام امکان داره بیشتر توضیح بدید چه چیرهایی برای صادرات به اونجا خوبه ؟

 3. باسلام
  توضیحات عالی بود به این وسیله از مدیر سایت تشکر میکنم

 4. یه دو تا عکسم میذاشتید ببینیم قیافه‌ها و لباسهای محلی‌شون چه شکلیه

  • علی اکبر says:

   سلام

   آقا عکس رو میخوای چیکار برو یه سربزن فکر کنم دیگه برگشتی توکارت نباشه؟؟؟؟……..

 5. خیلی خوب بود…سعی کنید عکس های بیشتری بذارید

 6. باسلام

  در مورد زبان مردم بلاروس چیزی ننوشتید؟ درسته که عده ای اونجا ترکی صحبت می کنن؟ روابطشون با کشور ما چطوره؟

 7. راستی از زحماتتون تشکر می کنم …

  یه سوال دیگه : اگه یک خانم ایرانی با یه بلاروسی ازدواج کنه در قوانین کشور بلاروس تحمیل ملیت وجود داره؟ یعنی تابعیت خانم به بلاروسی تغییر می کنه ؟ چند ساعت با ایران فاصله داره؟

پاسخ بدهید