بابا نوئل

بدون نظر
بابا نوئل

بابانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای مسیحی است که با جشن کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است که در روز کریسمس یا شب قبل از آن هدیه‌هایی را برای بچه‌ها می‌آورد. بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود، برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل است ولی در بیشتر کشورها اورا با نام سانتا کلاوز Santa Claus میشناسند و در روسیه نیز او را دید ماروز (بابا سرما) می نامند.

از دید تاریخی نام بابانوئل به قدیسی در سده های اول میلادی بر می گردد. قدیسی که در زمان زندگیش با کارهای خیرش زبانزد همشهری هایش بود و بعد به افسانه بابانوئل تبدیل شد. نام وی سن نیکولاس بود که در قرن چهارم میلادی در جنوب امپراتوری بیزانس ( ترکیه امروزی) می زیست. او اسقف متعصبی بود که دماغی شکسته و اعصابی ضعیف و چهره خشنی داشت ولی با دلی چون دریا ! نیکولا، بر خلاف نیکوکاری هایش و بر خلاف آنچه در چهره بابانوئل امروز دیده می شود، مردی خوش اخلاق و خندان نبود. کتک کاری نیکولا با اسقف همزمان خودش موضوع چندین نقاشی در قرون وسطی بوده است. از استخوانهایی که از نیکولا باقی مانده و امروز در زیارتگاهی در شهر «باری» در جنوب شرقی ایتالیا نگهداری می شود، آثار شکستگی روی صورتش دیده می شود که نشان می دهد نیکولا در طول زندگیش زد و خوردهای زیادی داشته است. اما گذشت زمان چهره او را در تصورات تغییر داد .تصاویری که از وی در نقاشی ها کشیده می شد دیگر از حالت قدیس خارج بود. نقاشان در قرن ۱۸م نیکولای قدیس را به شکل کوتوله ای خندان نقاشی کردند؛ و در قرن ۱۹م نقاشی به اسم «توماس نکست» این شخصیت را به شکل پیرمردی خندان ترسیم کرد.

نیکولا در همان خردسالی پدر و مادرش را از دست داد و ثروت زیادی به ارث برد. او با ثروتش به فقرا کمک می کرد . می گویند «سن نیکلاس» مردی خجالتی بود و همیشه راهی پیدا می کرد تا بدون اینکه دیده شود هدیه هایش را به مردم بدهد. معروف است که او هدیه هایش را طوری از بالای دودکش می انداخت تا داخل جورابی بیفتد که برای خشک شدن کنار شومینه آویخته شده بود. مورخان می گویند وقتی نیکولا به ایتالیا رفته بود متوجه شد مردی فقیر که هیچ پولی برای عروسی سه دخترش نداشت می خواهد آنها بفروشد. او تصمیم گرفت که به این خانواده کمک کند. نیکولا دو شب از پنجره دو کیسه سکه به داخل خانه آنها انداخت، اما شب سوم پنجره بسته بود و او مجبور شد از راه دودکش کیسه سکه را به داخل خانه بیندازد.و بدین سان پس از درگذشت او، تعدادی از کشیشان این سنت هدیه دادن را ادامه دادند و این سنت تاکنون حفظ شد.

مسیحیان اروپایی، آمریکایی در شب کریسمس خود و کودکانشان را برای آمدن «بابا نوئل» آماده می‌نمایند. برخی از اعتقادات ایشان درباره بابا نوئل به شرح زیر است :
کودکان جورابهای خود را بر میخهایی در بالای تخت خوابشان می‌آویزند(این نیز از کارهای «نیکلاس» قدیس برداشت شده که جورابهای بچه‌ها را پر از هدایایش می‌کرد)
اعتقاد بر این است که بابا نوئل از «شومینه» وارد خانه می‌شود
خانه بابانوئل و کارخانه اسباب بازی سازی اش در قطب شمال قرار دارد
بابانوئل با نوعی سورتمه که چندین گوزن شمالی آن را می‌کشند به شهرهای مختلف می‌رود. سورنمه‌ای که قادر به پرواز است.
بابا نوئل می‌داند که کدام بچه در طول سال خوب بوده و کدام بد؟ چون او با خداوند ارتباط دارد. و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد.
بابا نوئل و «مامان نوئل» در کارخانه شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد هدایا را تولید می‌کنند.

در روسیه دختر زیبای دِدمارُز همیشه او را همراهی می کند و هدیه ها را بین بچه ها تقسیم می کند.
روسها متقدند اوستیوگ محل زاد و بومی باباسرما (نیکولا) است. اوستیوگ یکی از باستانی ترین شهرهای شمال روسیه است.
از آنجایی که نیکولا با ۸ گوزنش مسافرت می کرد، مسیحیان معتقدند که شب کریسمس پیرمردی با لباس و کلاهی قرمز با گوزنهایش از خانه چوبیش پرواز می کند و برای بچه ها هدیه هایی از راه دودکش خانه ها می فرستد.در کشورهای مختلف اعتقاد برین است که او از سرزمین های ناشناخته می آید. در کشور «غنا»، از جنگل می آید؛ در «هاوایی» سوار بر قایق می آید؛ و در کشورهای اروپایی سوار بر سورتمه و از سرزمین های قطبی .

کلمات مربوط به این پست :

بابا نویل,بابا نوئل,پاپا نویل,کریسمس,بابا سرما,بابا نویل روسیه,دختر بابا نویل,پاسخ بدهید